Oma kasvatti takaisin Kuopioon
Welhojen kasvatti Eetu Juvonen palaa kolmen vuoden Turun ja Sveitsin pysähdysten jälkeen takaisin Welhojen riveihin yhden vuoden sopimuksella.
Lue lisääWelhojen kasvatti Eetu Juvonen palaa kolmen vuoden Turun ja Sveitsin pysähdysten jälkeen takaisin Welhojen riveihin yhden vuoden sopimuksella.
Lue lisääJukka Lehtonen, Pasi Seppänen ja Johanna Lehtonen muodostavat kauden 2020-2021 valmennustrion.
Lue lisääKalPan pääomistaja vaihtuu. Sami Kapanen on myynyt KalPa Hockey Oy:n omistuksensa joukolle maakunnallisia vaikuttajia, jotka omistavat jatkossa KalPan osake-ja äänienemmistön tätä tarkoitusta varten perustetun Savonmaan Puolesta Oy:n kautta.
Lue lisääKalPa on solminut kaksi pelaajasopimusta lupaavien nuorten pelaajien kanssa, kun Aapeli Räsänen ja Jesper Mattila liittyvät keltapaitoihin kaksi kautta kattavilla sopimuksilla.
Lue lisääVeikkausliigan hallitus kokoontuu nyt viikoittain ja seuraa tiiviisti tilannetta. Veikkausliiga 2020 käynnistyy pian sen jälkeen, kun yleisötapahtumia on jälleen mahdollista järjestää.
Lue lisääTry out -sopimuksilla KalPa-hyökkäyksessä pelanneet Julius Rantaeskola ja Tuomas Vartiainen jatkavat keltapaidoissa kauden loppuun asti ulottuvilla sopimuksilla.
Lue lisääKalPa on tehnyt yhteistyösopimuksen Pro Prospect Oy:n kanssa kaudelle 2019-2020. Yhteistyösopimuksen myötä KalPan Liiga-joukkueen taustajoukot saavat vahvistusta alkavalle kaudelle, kun fysiikkavalmentaja Sami Kaartinen liittyy KalPan valmennustiimiin.
Lue lisääMestaruusliigaan valmistautuva Savo Volley pelasi Savon Sanomat –turnauksessa Kuopiossa kaksi ottelua. Vastustajina olivat ykkössarjalaiset Pielaveden Sampo ja East Volley Savonlinnasta. Sarjaero näkyi, ja kummastakin ottelusta Savo Volley otti selkeän 3-0-voiton.
Lue lisääSavo Volley pelasi kauden ensimmäisen harjoitusottelunsa Kiuruveden liikuntahallilla Kokkolan Tiikereitä vastaan.
Lue lisääSavo Volley on tehnyt yksivuotisen sopimuksen brasilialaisen keskitorjujan Rodrigo Leitzken kanssa.
Lue lisääPaluun kasvattajaseuraansa tekevän 36-vuotiaan Jussi Timosen ja KalPan välinen sopimus kattaa kauden 2019-2020.
Lue lisääJanne Keränen, 31, palaa takaisin kuopiolaisseuran paitaan kauden 2019-2020 kattavalla sopimuksella.
Lue lisääSavo Volley ilmoitti heti perustamisensa jälkeen olevansa erilainen lentopalloseura.
Lue lisääKahdella viimeisimmällä Liiga-kaudella Tapparassa kovia pistemääriä latonut hyökkääjä Matti Järvinen liittyy keltapaitoihin ensi kauden kattavalla sopimuksella.
Lue lisääFedor Ivanov, 18, on saanut kutsun uudelta päävalmentajalta Joel Banksiltä maajoukkueeseen, kun joukkue matkustaa Ukrainaan Kultaisen liigan otteluun.
Lue lisääViime kaudella Savo Volleyn kotiyleisöä ilahduttanut ja ihastuttanut Casanova, ruusujen jakaja, nuori pallotaituri Jere Heiskanen jatkaa Savo Volleyssä siitä, mihin hän viime kaudella jäi.
Lue lisääKalPa on solminut pelaajasopimuksen kahdeksan nuoren pelaajan kanssa.
Lue lisääKalPan A-nuorten uudeksi päävalmentajaksi on nimetty 31-vuotias Iiro Maukonen, joka siirtyy A-nuoriin KalPan B-nuorten peräsimestä.
Lue lisääKalPa on kiinnittänyt kaksi hyökkääjää syyskuun loppuun asti ulottuvilla try-out -sopimuksilla, kun Tuomas Vartiainen ja Julius Rantaeskola liittyvät keltapaitojen riveihin.
Lue lisääKalPa on solminut kaksivuotisen sopimuksen 22-vuotiaan hyökkääjä Miikka Pitkäsen kanssa.
Lue lisää© 2025 UrheiluKuopio.com.