Käytämme evästeitä tarjoamamme sisällön ja mainosten räätälöimiseen, sosiaalisen median ominaisuuksien tukemiseen ja kävijämäärämme analysoimiseen. Jaamme myös sosiaalisen median, mainosalan ja analytiikka-alan kumppaneillemme tietoa siitä, kuinka käytät sivustoamme. Näytä tiedot
Sulje

Naisten maajoukkue hiukan uusiutuneena viimeisiin EM-karsintaotteluihin

Naisten maajoukkue hiukan uusiutuneena viimeisiin EM-karsintaotteluihin

 

Lentopallon EM-kisoihin jo selviytynyt Suomen naisten maajoukkue lähtee kahteen viimeiseen EM-karsintaotteluun tammikuussa hiukan uusiutuneella 14 pelaajan ryhmällä.
Päävalmentaja Tapio Kangasniemi joutui miettimään kokoonpanoa uusiksi pelaajien vammojen takia. Hakkuri Piia Korhonen, yleispelaaja Noora Kosonen ja libero Saana Koljonen ovat sivussa jalkavammojen takia.
- Olihan tämä ehkä hankalin kokoonpanon muodostaminen mitä on ollut. Loukkaantumisillehan ei tietysti mitään voi, Kangasniemi sanoo.
- Korhosen tilannetta on odoteltu, että onko pelikunnossa vai ei. Hän on jo aloittanut harjoittelun, mutta me ei haluttu ottaa mitään riskiä tässä kohtaa.
- Onhan tämä ollut haastavaa, mutta toisaalta minulla oli muutenkin ajatuksena testata nuorempia pelaajia kuten Carina Lehtoa ja Hilkka Hujasta.
- Loukkaantumiset on ikäviä, eikä niitä kukaan toivo, mutta jokuhan siinä saa aina näytönpaikan, Kangasniemi toteaa.

Maajoukkue valmistautuu EM-karsintaotteluihin nopealla aikataululla. Maajoukkue kokoontuu 1.1. Kisakallion urheiluopistoon ja 5.1. on jo vieraspeli Tshekkiä vastaan. Paikka on Jindrichuv Hradec ja ajankohta lauantai 5.1. klo 20.15 Suomen aikaan.

Suomen naisten EM-karsinnat huipentuvat Hämeenlinnassa Elenia Areenalla keskiviikkona 9. tammikuuta klo 18.30.

Naisten EM-kisojen lohkoarvonta on 23. tammikuuta Istanbulissa. EM-lopputurnaukseen osallistuu 24 maata ja järjestäjiä on neljä: Turkki, Puola, Unkari ja Slovakia. EM-kisat pelataan 23.8.-8.9.2019.

Suomen joukkue EM-karsinnoissa

Passarit
Kaisa Alanko, VB Nantes, Ranska
Carina Lehto, Montana State University, USA

Keskitorjujat
Laura Pihlajamäki, VC Wiesbaden, Saksa
Michaela Madsen, RC Cannes, Ranska
Roosa Laakkonen, Évreux Volley Ball, Ranska
Daniela Öhman, Béziers Volley, Ranska

Laitapelaajat
Suvi Kokkonen, Hämeenlinnan Lentopallokerho
Salla Karhu, Quimper Volley, Ranska
Nelli Rantanen, Oriveden Ponnistus
Jessica Kosonen, Volley Lugano, Sveitsi
Hilkka Hujanen, Nurmon Jymy
Ronja Heikkiniemi, Hämeenlinnan Lentopallokerho

Liberot
Hillaelina Hämäläinen, LP Viesti
Tiiamari Sievänen, LP Kangasala

Päävalmentaja Tapio Kangasniemi
Apuvalmentaja Lauri Hakala
Fysiikkavalmentaja Anuliisa Lähitie

UrheiluSuomi.com


Takaisin edelliselle sivulle


2018 Naisten maajoukkue

Pelaajat kaudella 2018

Ottelut kaudella 2018

Maajoukkueen tiedot



Markuss Cielavs palasi Savo Volleyn paitaan

Markuss Cielavs palasi Savo Volleyn paitaan

Savo Volleyssa pääsarjauraansa aloitellut Markuss Cielavs, 25, palaa takaisin keltamustiin väreihin.

Lue lisää
Aleksander Rastamo on Savo Volleyn tulevan kauden hakkuri

Aleksander Rastamo on Savo Volleyn tulevan kauden hakkuri

Hakkuri Aleksander Rastamo, 26, on tehnyt vuoden mittaisen pelaajasopimuksen Savo Volleyn kanssa.

Lue lisää
Tommi Siirilä jatkaa Savo Volleyssa

Tommi Siirilä jatkaa Savo Volleyssa

Keskipelaaja Tommi Siirilä, 32, teki yksivuotisen jatkosopimuksen Savo Volleyn kanssa. Kyseessä on kolmas peräkkäinen kausi Savossa.

Lue lisää
Savo Volley palaa parin viikon harjoittelutauolta

Savo Volley palaa parin viikon harjoittelutauolta

Savo Volley pelaa kauden kolmannen ottelunsa lauantaina 4. päivänä marraskuuta. Suonenjoella kello 17 alkavassa ottelussa vastustajaksi saapuu TUTO Volley Turusta.

Lue lisää
Savo Volleyn paluu liigapeleihin sujui mallikkaasti

Savo Volleyn paluu liigapeleihin sujui mallikkaasti

Keskipelaaja Tommi Siirilä oli vahvassa vedossa, kun Savo Volley pelasi ensimmäisen Mestaruusliigan pelinsä liki kahteen kuukauteen. Raision Loimu kaatui kotihallissaan puhtaasti 0-3.

Lue lisää
Savo Volley ja Pielaveden Sampo virittelivät koneistojaan harjoitusottelussa

Savo Volley ja Pielaveden Sampo virittelivät koneistojaan harjoitusottelussa

Savo Volley katkaisi pitkän ottelutaukonsa pelaamalla harjoitusottelun Pielaveden liikuntahallilla Pielaveden Sampoa vastaan.

Lue lisää